Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie?

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela domu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja, dzięki której rośliny zdrowo rosną. Wydawać by się mogło, że o zielony trawnik w ogrodzie nie trzeba szczególnie dbać. Otóż, jest to błędne myślenie.

Aby móc cieszyć się zadbanym, zielonym trawnikiem w ogrodzie warto wiedzieć, jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać. Podstawą pielęgnacji trawnika są trzy regularnie wykonywane czynności: podlewanie, nawożenie i koszenie. Warto wiedzieć, że reakcją murawy na brak wody i suszę jest żółknięcie. Z tego powodu dla zachowania ładnego, zielonego wyglądu ważne jest, aby latem dosyć często ją podlewać.

Trawniki młode, dopiero co założone w okresie suszy powinny być podlewane nawet kilka razy dziennie. Później wystarczające będzie podlewanie trawnika raz lub dwa razy na tydzień, ale dosyć obficie. Kiedy podlewać? Najlepiej wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze chłodno. Często się zdarza, że właściciele ogrodów podlewają trawnik wieczorem, co nie jest wskazane.

Wieczorne podlewanie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Koszenie jest równie istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, co podlewanie. Regularne przycinanie trawnika sprawia, że staje się on gęsty i zielony. Najintensywniejszym okresem wzrostu trawnika jest kwiecień, maj i czerwiec.

Należy wtedy wykonywać koszenie nawet dwa razy w tygodniu. Do prawidłowego wzrostu trawnik potrzebuje składników pokarmowych. Z tego powodu warto co jakiś czas stosować nawozy, które dostarczą takich makroelementów jak azot, fosfor czy potas. W sklepach ogrodniczych nie brakuje nawozów przeznaczonych specjalnie do nawożenia trawników.

Nawożenie należy wykonywać wraz z nadejściem wiosny oraz w okresie lata.