Popularne chwasty w zbożach

Niestety, ale zboża to rośliny uprawne, w których często pojawiają się chwasty. Nasiona tych uciążliwych roślin przenoszone są przez wiatr, zwierzęta lub przyczyną ich wystąpienia jest zanieczyszczone ziarno. Niestety, ale istotne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać chwast i rozpocząć z nim walkę. Najpopularniejszym chwastem występującym w zbożach jest miotła zbożowa. Jest to chwast, który najczęściej pojawia się jesienią w zbożach ozimych. Gdy przetrwa okres zimowy, wraz z nadejściem wiosny może znacząco zaszkodzić zbożu. Przede wszystkim warto wiedzieć, że miotła zbożowa lubi gleby piaszczyste i lekkie oraz o małym stopniu zawilgocenia i niskiej zawartości wapna.

Jak ją rozpoznać? Miotła zbożowa charakteryzuje się tym, że jeden liść jest mniejszy, cieńszy i lekko zwinięty, a jego brzegi są zaostrzone. Pozostałe liście są większe i bardziej wyraziste. Poza tym, chwast ten można rozpoznać po charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu nasady. Innym chwastem, z którym od lat toczą walkę rolnicy i hodowcy, jest mak polny. Choć wydaje się niegroźny, to jednak warto go zwalczać. Mak polny z pewnością wszyscy wiedzą jak wygląda – pojedyncza, długa łodyżka pokryta owłosieniem i intensywnie czerwony kwiat z dużymi płatkami. Mak polny lubi wilgoć i gdy lato jest deszczowe występuje w zbożach na skalę masową.

Chcąc zwalczać ten chwast, należy używać do siewu czystego materiału siewnego, stosować płodozmian, a w razie pojawienia się, wykonać opryski z preparatów chwastobójczych.