Stosowanie środków ochrony roślin jest już jednym z głównym zabiegów pielęgnacyjnych. Wydawać by się mogło, że wszystkie gatunki zbóż można opryskiwać tymi samymi preparatami. Otóż nie zawsze tak jest. Każde zboże ma inne preferencje. Przykładowo, pszenżyto jest zbożem o dużym zapotrzebowaniu na wodę.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych o dużej zawartości fosforu, magnezu i potasu. Warto zatem wiedzieć co nieco o preparatach na opryskiwanie pszenżyta. Wybierając preparat przeznaczony do opryskiwania pszenżyta, należy zwrócić uwagę czy jest on zalecany do używania w tym gatunku zboża. Ponadto należy ustalić, jakie chwasty występują w uprawie rośliny i wybierać preparaty służące do zwalczania tego typu chwastów. Wiosną popularne jest opryskiwanie pszenżyta środkami opierającymi się na pięciu mechanizmach działania.

Zaleca się stosowanie preparatów zawierających MCP, 2,4-D, mekoprop oraz dichloroprop. Są one nie tylko regulatorami wzrostu, ale przynoszą również efekty w zwalczaniu chwastów, takich jak: maki, samosiewy rzepaku, przytulia czepna czy rośliny z rodziny rumiankowatych. Sprawdzają się również preparaty na bazie dikamby. Dikamba jest substancją aktywną, na której opiera się wiele środków chwastobójczych. Hodowcy i rolnicy twierdzą, że dobre efekty przynosi również opryskiwanie pszenżyta preparatami zawierającymi chlopyralid, który doskonale eliminuje z uprawy rumianek.

Na przytulię czepną w pszenżycie warto zastosować herbicydy z fluroksypyrem.