Przytulia – główne zagrożenie Twoich upraw

Chwasty w uprawach nie wróżą niczego dobrego. Powodują zahamowanie wzrostu rośliny, ograniczając jej dostęp do światła, składników pokarmowych i wody. To sprawia, że plony są niewielkie i słabej jakości. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio szybko i skutecznie zacząć zwalczać chwasty.

Przytulia to niezwykle agresywny chwast, który w dużym stopniu wpływa na plonowanie, zbiory oraz jakość ziarna. Wystarczy jedna roślina przytulii na 2 metry kwadratowe, aby zauważyć, że plony są niższe. Wschodzi jesienią lub wczesną wiosną. Co ważne, jest rośliną, która łatwo dostosowuje się do warunków glebowych.

Można ją rozpoznać po dużych, eliptycznych liściach posiadających charakterystyczne wcięcie na szczycie. Łodyga oraz liście są pokryte włoskami. Kwiaty są drobne koloru białego. Przytulia głównie występuje w zbożach, rzepaku i roślinach okopowych.

Jest sporym zagrożeniem dla upraw nie tylko dlatego, że obniża ilość i jakość plonów, ale jej obecność na przykład w rzepaku uniemożliwia sprzedaż nasion do olejarni. Przytulia obniża jakość plonu także na etapie wzrostu roślin. Silnie konkuruje z tymi uprawnymi o wodę i składniki odżywcze, a „przytulając się” do nich, może doprowadzić do zamierania poszczególnych siewek. W jaki sposób zwalczać przytulię? Przede wszystkim należy zastosować herbicydy, czyli preparaty chwastobójcze.

Zaleca się wybieranie środków przeznaczonych do usuwania chwastów dwuliściennych. W celu zwalczania przytulii należy wykonać opryski z preparatów późną jesienią lub wczesną wiosną.