Sposoby nawożenia trawnika

Właściwa pielęgnacja trawnika jest sposobem na zieloną, gęstą murawę. Wydawać by się mogło, że regularne koszenie i podlewanie są wystarczającymi zabiegami. Otóż, nie. Ważne jest również nawożenie trawnika. Niewielu właścicieli ogrodów ma na ten temat wiedzę, w związk z tym przedstawiamy sposoby nawożenia trawnika.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że mamy dwie możliwości nawożenia trawnika. Można zastosować nawozy naturalne, przygotowane samodzielnie i podlewać nimi trawnik bądź skorzystać z preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Gotowe mineralne nawozy występują w postaci proszku, granulek lub płynu. Ogrodnicy zalecają stosowanie nawozów granulowanych, ponieważ gwarantują one równomierne rozprowadzenie nawozu na powierzchni trawnika. Jednakże trzeba wiedzieć, że nawozy płynne o działaniu dolistnym i doglebowym dają szybsze efekty.

Poza tym należy pamiętać, że o różnych porach roku, trawnik potrzebuje innych substancji pokarmowych. I tak na sklepowych półkach można znaleźć preparaty przeznaczone do nawożenia wiosną lub jesienią. Należy pamiętać, aby nawożenie wykonywać zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu i w odpowiednich odstępach czasowych, co pozwoli uniknąć przenawożenia gleby. Ponadto należy wiedzieć, że nawożenie trawnika gotowymi nawozami mineralnymi może nie być wystarczające i warto stosować również nawozy naturalne, organiczne. Ogrodnicy polecają wykorzystanie w tym celu kompostu, obornika czy torfu ogrodniczego.

Należy je stosować w pochmurny poranek lub wieczór.