Szkodniki i chwasty stanowią największe zagrożenie zarówno dla roślin uprawnych, jak i przydomowego ogrodu. Niszczą uprawiane rośliny i powodują spory spadek jakości i ilości plonów.

Niestety, ale walka domowymi sposobami zazwyczaj nie przynosi rezultatów. Z pomocą mogą przyjść chemiczne środki ochrony roślin.

Warto wiedzieć, że w branży rolniczej często mówi się o środkach ochrony roślin pestycydy. Środki ochrony roślin uprawnych to preparaty, które stosuje się w celu ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami, chwastami.

Co ciekawe, niektóre z nich służą do regulacji wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin. Wielu rolników ma obawy przed stosowaniem środków ochrony roślin w obawie o ekologię i roślinę uprawną.

Warto wiedzieć, że na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze mieszanki, które działają selektywnie, szybko i krótkotrwale, a przy tym charakteryzują się niską toksycznością. Dzięki temu nie stanowią one zagrożenia, pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z zaleceniami producentów.

Ponadto należy pamiętać, aby nie kupować środków ochrony roślin z niewiadomego źródła. Otóż, środki ochrony roślin wykorzystywane w rolnictwie czy leśnictwie wymagają rejestracji i zezwolenia odpowiedniego organu.

Przebadanie skuteczności biologicznej środków ochrony roślin pozwala na wyeliminowanie preparatów szkodliwych i toksycznych dla ludzi, zwierząt i środowiska. Należy zatem kupować środki ochrony roślin w sklepach ogrodniczych oraz z produktami dedykowanymi dla rolnictwa.